• PLAN 2023/2024

HASŁO:

NASZE ŚRODOWISKO-NASZA PRZYSZŁOŚĆ!

CZĘŚĆ WSTĘPNA PLANOWANIA W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

Problem priorytetowy do rozwiązania:

ZWIĘKSZENIE ŚWIADOMOŚCI POWIĄZANIA ŚRODOWISKA NATURALNEGO  ZE ZDROWIEM CZŁOWIEKA.

Krótki opis problemu priorytetowego:

Brak świadomości ekologicznej jest jednym z największych problemów ekologicznych na świecie. Ludzie nie zdają sobie sprawy z wpływu swojego stylu życia na środowisko i nie podejmują działań, aby zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko.

W Polsce problem ten jest szczególnie widoczny, gdyż duża część społeczeństwa nie jest w pełni świadoma skali problemów ekologicznych.

Rozwój cywilizacyjny oraz brak świadomości ekologicznej społeczeństwa przyczyniają się do ciągłej degradacji środowiska przyrodniczego. Chcąc temu przeciwdziałać, powinniśmy już od najmłodszych lat zadbać o edukację ekologiczną dzieci. Pomocne w tym działaniu może być uświadomienie im, jaka jest rola i miejsce człowieka w środowisku przyrodniczym, kształtowanie odpowiedzialnego i opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt, czyli zbliżanie dzieci do natury.

W roku szkolnym 2023/2024 plan pracy Szkoły Promującej Zdrowie powstał na podstawie obserwacji oraz rozmów ze społecznością szkolną.

Uzasadnienie wyboru priorytetu

Na podstawie informacji z przeprowadzonych obserwacji i badań wynika, że uczniowie mają chcieliby zgłębiać swoją wiedzę  o ekologii, poznawać w jaki sposób mogą wspierać ochronę środowiska, zwłaszcza w swojej najbliżej okolicy. Szkoła mieści się we wsi Ulim, w otoczeniu lasów,  z zasobami na które warto ukierunkować najmłodszych. Kreowanie postaw proekologicznych przyczyni się do większej świadomości jak dbać o środowisko naturalne oraz zwróci uwagę na jego ochronę.

Należy edukować uczniów i przypominać jakie znaczenie dla środowiska mają następujące zjawiska:

-zanieczyszczenia powietrza, szkodliwe emisje-spalanie odpadów

-efekt cieplarniany,

-kwaśne deszcze,

-niewłaściwe składowanie odpadów,

-brak segregacji śmieci,

-nadmierne wycinanie lasów

-nadmierna konsumpcja.

ROZWIĄZANIA PROBLEMU PIORYTETOWEGO :

• kształtowanie u dzieci poczucia odpowiedzialności za siebie i innych,
          • budowanie prawidłowych nawyków proekologicznych,
          • kształtowanie poczucia odpowiedzialności za środowisko ( m.in. zwierzęta, lasy),
          • organizowanie kampanii edukacyjnych, wycieczek, projektów, warsztatów, innowacji oraz konkursów poświęconych tematyce proekologicznej,
          • wpieranie dzieci w umiejętność budowania prawidłowych relacji z kolegami, nauczycielami oraz osobami starszymi,
          • rozwijanie zdrowych nawyków żywieniowych oraz dbanie o higienę,
          • promowanie aktywności fizycznej i zdrowego hobby jako sposobu na gospodarowanie czasem wolnym.

Działania zawarte w planie pracy zostały ukierunkowane na wyrabianiu u uczniów nawyku dbania o środowisko, w celu zachowania zdrowia i odpowiedzialności za przyszłość środowiska.