• KONCEPCJA SzPZ

• Co to jest Szkoła Promująca Zdrowie?

Szkoła Promująca Zdrowie to miejsce, w którym cała społeczność szkolna – pracownicy,  uczniowie i rodzice podejmują starania, aby poprawić swoje samopoczucie i zdrowie, uczą się jak zdrowiej żyć i jak tworzyć zdrowe środowisko, zachęcają ludzi, zwłaszcza rodziców do podjęcia podobnych starań.

Najważniejsze założenia  Szkoły Promującej Zdrowie:

Edukacja zdrowotna to ważny element programu, to troska o dobre samopoczucie uczniów i wszystkich pracowników szkoły, przy współpracy rodziców i społeczności lokalnej.

Cele szczegółowe Szkoły Promującej Zdrowie:

- kształtowanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie każdej osoby zarówno w rodzinie jak i w społeczności lokalnej,

- zachęcanie do zdrowego stylu życia oraz stworzanie uczniom i pracownikom realne, atrakcyjne możliwości dokonywania zdrowych wyborów,

- umożliwianie uczniom rozwoju ich potencjału fizycznego, psychicznego i społecznego oraz wzmacnianie w nich poczucia własnej wartości,

- wyposażenie uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia oraz tworzenia zdrowego i bezpiecznego środowiska ,

- włączanie do działań szkoły lokalne instytucje, zwłaszcza odnośnie edukacji zdrowotnej.

Historia Szkoły Promującej Zdrowie w Polsce:

Koncepcja szkoły promującej zdrowie narodziła się w Europie w połowie lat 80 dwudziestego wieku. W 1991 r. Światowa Organizacja Zdrowia zaproponowała Polsce, Czechosłowacji i Węgrom realizację projektu: „Szkoła promująca zdrowie”. W 1992 r. utworzona została Europejska Sieć Szkół Promujących Zdrowie. Polska przystąpiła do niej i tak stopniowo w całym kraju szerzona była idea szkół promujących zdrowie. Ruch ten rozwija się w Europie i obejmuje obecnie 45 krajów stowarzyszonych w Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Wspólnym patronatem akcji jest Światowa Organizacja Zdrowia, Rada Europy i  Komisja Europejska.

Nasza szkoła to miejsce, w którym cała społeczność szkolna podejmuje liczne działania dla poprawy własnego samopoczucia i zdrowia, nie zapominając przy tym o środowisku naturalnym w naszej okolicy. Podstawą dobrego samopoczucia w życiu człowieka jest świadome podejście do zdrowia i ochrony przyrody jako wartości bezcennej.

Przystąpienie naszej szkoły do sieci Szkół Promujących Zdrowie to dla nas nowe możliwości w osiąganiu celu, jakim jest ogólnopojęte zdrowie. Uważamy, że edukacja zdrowotna  to bardzo ważny element nauczania, dlatego też staramy się promować zasady prozdrowotne.

Koordynator SzPZ

Katarzyna Woźniak-nauczyciel biologii, chemii i doradztwa zawodowego

Skład szkolnego zespołu ds. promocji zdrowia

Nauczyciele: Katarzyna Woźniak, Irena Pałasz, Justyna Sierżant