• Uzasadnienie wyboru imienia dla Szkoły Podstawowej w Ulimiu

01 września 2023r. na wniosek Dyrektora Szkoły Podstawowej w Ulimiu, pani Joanny Andrzejczak, Rada Pedagogiczna podjęła decyzję o nadaniu imienia szkole. Został powołany zespół zadaniowy do spraw związanych z nadaniem szkole imienia i sztandaru.

19 października 2023 r. Rada Pedagogiczna podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia przedstawionej przez dyrektora szkoły „Procedury nadania imienia Szkole Podstawowej w Ulimiu” oraz „Harmonogramu działań związanych z pracą nad nadaniem imienia i sztandaru Szkole Podstawowej w Ulimiu”, z którą zostali zapoznani również rodzice i uczniowie. Zgodnie z harmonogramem do 20 listopada 2023r. odbyło się zgłaszanie kandydatów na patrona szkoły przez nauczycieli, pracowników obsługi, rodziców i uczniów. Komisja do spraw nadania imienia szkoły wyłoniła najczęściej powtarzające się kandydatury w celu utworzenia listy rankingowej składającej się z trzech najczęściej powtarzających się kandydatów.

Już w pierwszym etapie działań związanych z propozycjami imienia najczęstszą propozycją był Niedźwiedź Wojtek. Zdecydowana większość społeczności szkolnej (70% głosujących) poparło inicjatywę nadania wyżej wymienionego imienia.

Głosujący dokonali wyboru patrona pod nazwą: Niedźwiedzia Wojtka.

Historia Niedźwiedzia symbolizuje przyjaźń i poświęcenie pomiędzy zwierzęciem a ludźmi. Jego sympatyczny wizerunek i niezwykła historia mogą być inspirujące dla dzieci, a jednocześnie stanowić doskonałą bazę do edukacji historycznej i wpajania wartości takich jak: przyjaźń, oddanie oraz pomoc innym. Postawa i zaangażowanie niedźwiedzia Wojtka sprawiły, że stał się symbolem odwagi i braterstwa.

Poznanie niezwykłej historii niedźwiedzia żołnierza przede wszystkim:
          - utrwali w pamięci uczniów postawy i czyny Polaków walczących w II wojnie światowej;
          - zainteresuje uczniów losami żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, wykorzystując niezwykłą historię niedźwiedzia - żołnierza;
          -podkreśli wyjątkową więź między człowiekiem i zwierzęciem oraz przekaże szacunek dla zwierząt.