• Spotkanie z Łukaszem Wierzbickim

          • Dziś odwiedził nas bardzo interesujący gość - pan Łukasz Wierzbicki -  autor książki “Dziadek i Niedźwiadek” opowiadającej o historii naszego przyszłego patrona. To piękna i ciepła opowieść o Misiu Wojtku, który jako pełnoprawny żołnierz służył w 22. kompanii zaopatrywania artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa.

            Pan Łukasz opowiedział nam, skąd wziął się pomysł na napisanie książek dla dzieci oraz tej jednej szczególnej dla nas pozycji - książki o Niedźwiedziu Wojtku. Zdradził nam kilka ciekawostek i zaznajomił z zachowanymi materiałami z 22. kompanii. Zobaczyliśmy m.in. zdjęcia oraz relacje żołnierzy służących z Wojtkiem. To była dla dzieci wspaniała lekcja historii opowiedziana w bardzo przystępnej formie opowiastek i anegdot.

            Prócz historii spotkanie niosło za sobą również wspaniałą lekcję tolerancji i przyjaźni. “Nie ważne kim jesteś - człowiekiem czy niedźwiedziem - liczy się współpraca, przyjaźń i czas spędzony razem. A to, że ktoś jest inny - tak wyszło, nie ma to znaczenia” - przekonywał słuchaczy pan Łukasz.

            Sama książka jest warta przeczytania - nie tylko jako lektura szkolna czy świetna pozycja w dziecięcej biblioteczce. Dla nas, społeczności szkolnej, jest szczególnie wyjątkowa, ponieważ nasza szkoła jako pierwsza w Polsce otrzyma imię Niedźwiedzia Wojtka.

            W spotkaniu uczestniczyli także członkowie Związku Sybiraków Oddziału Gorzów Wielkopolski - Ewa Rawa- prezes oraz Maria Dratwinska i Władysław Szlachciuk, a także Renata Ostrzeniewska z Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Koło Gorzów.

            Na koniec spotkania podziękowaliśmy za miłą wizytę kwiatami i upominkiem-laurką przygotowanym przez uczniów. Uczniowie z kolei otrzymali zakładki do książek z podpisem autora i mogli zakupić książkę z dedykacją. Bardzo dziękujemy za spotkanie.

          • Wycieczka do teatru

          • Dziś mieliśmy okazję poznać życie Samuela – głównego bohatera spektaklu pt. „Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie”. To historia poruszająca problemy współczesnej młodzieży, dotykająca trudnych tematów takich jak rozbita rodzina, alkoholizm, szkolne problemy, pierwsza miłość - pokazanych wprost, dosadnie, a  przez to prawdziwie, choć za pomocą niedosłownego języka teatru.

            Dzięki historii Sama i jego kolegów być może niejeden młody widz mógł zobaczyć, że nie tylko on przeżywa trudne chwile, a także dostrzec nadzieję na rozwiązanie problemów.

          • Aktywne ferie zimowe

          • Nawet w ferie nie ma nudy w naszej szkole. Jest zdrowo, kolorowo, pysznie i ... aktywnie-kreatywnie Dzieci tworzą piękne prace plastyczne w tematyce zimowej i (a jakże) walentynkowej, a wspólne gotowanie rozwija zmysł smaku i kreatywność w kuchni. Pamiętajcie drodzy Rodzice wykorzystać nowe umiejętności Waszych pociech podczas weekendowego śniadania. Robienie tostów, zdrowych kolorowych kanapek, koktajli czy szaszłyków owocowych, a nawet pizzy, dzieci opanowały do perfekcji. Mamy też chwilę na trochę ruchu. Podsumowując - jest super!

          • Wspaniałych ferii zimowych

          • Nadszedł czas zasłużonych i wyczekanych ferii zimowych. Wszystkim dzieciom, rodzicom i nauczycielom życzymy bezpiecznego i radosnego wypoczynku. Pomimo niezbyt zimowej pogody cieszcie się swobodą, poznawajcie nowe miejsca i ludzi, przeżywajcie fantastyczne przygody. Łapcie oddech od codziennej pracy i wróćcie do nas wypoczęci i pełni sił, z nową energią do nauki w drugim semestrze.

          • Tłusty czwartek

          • Słodką niespodziankę w postaci pysznych pączków zapewniła wszystkim uczniom Rada Rodziców w SP Ulim. Bardzo dziękujemy za ten miły gest!🥯🫶

          • Dzień Bezpiecznego Internetu

          • 6 lutego obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Został on ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Obecnie obchodzony jest w ponad 180 krajach na całym świecie.

            Uczniowie, podczas lekcji edukacji informatycznej i informatyki, poznawali podstawowe zasady zachowania w sieci. Najmłodsi dyskutowali na temat przygód „Owiec w sieci”. Zdążyliśmy obejrzeć tylko kilka z nich ale zachęcam całe rodziny do zapoznania się z tymi filmami, które w prosty sposób ostrzegają przed niebezpieczeństwami czyhającymi w sieci.

            Klasy piąte i szóste myślały nad tym jak zachowywać się życzliwie podczas dyskusji internetowych.

            Najtrudniejsze zadanie przypadło klasom najstarszym, które zastanawiały się jaki ślad pozostawiają ich wpisy i co o ich twórcach mogą wywnioskować inni użytkownicy portali.

          • Konkurs "Wokół symboli narodowych "

          • Dzisiaj odbyło się podsumowanie konkursu historycznego "Wokół symboli narodowych", organizowanego przez IPN oddział w Szczecinie, w którym brali udział uczniowie z klasy II i III. Wszyscy odebrali nagrody w postaci pamiątkowych koszulek i dyplomów. Gratulujemy!👏🎉

          • Spotkanie z przedstawicielami Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919

          • W ramach przygotowań do nadania imienia szkole oraz upamiętnienia 105. rocznicy Powstania Wielkopolskiego odbyło się dziś spotkanie uczniów klas 6-8 z przedstawicielami Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Koła Gorzów Wlkp. Było to niezwykle ciekawe i wzruszające spotkanie z Panią Barbarą Zwolińską, córką Powstańców Wielkopolskich, z Panem Andrzejem Nawojczykiem, wnukiem Powstańców Wielkopolskich oraz z Panem Michałem Klisińskim-prezesem TPPW, prawnukiem Powstańca Wielkopolskiego. Dziękujemy za wspaniałe opowieści i żywą lekcję historii.

          • Działania związane z nadaniem imienia szkole

          • Zgodnie z założonym harmonogramem działań związanych z nadaniem imienia szkole odbyły się:
            - Konkurs na logo szkoły;
            - spotkanie z Sybirakami.


            Planowane działania:
            - organizacja Gminnego Konkursu o historii Niedźwiedzia Wojtka :
            „Wojtek w słowach” dla uczniów z klas 4-8 (opowiadanie, list,wiersz) oraz „Niedżwiedź Wojtek-mój przyjaciel” - konkurs plastyczny dla przedszkoli i szkółpodstawowych;
            - udział w IV Edycji Międzynarodowego Konkursu „Niedźwiedź Wojtek – żołnierz gen. Andersa” - organizowanego przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN Oddział w Rzeszowie;
            - popularyzacja postaci patrona w szkole: prezentacje, gazetki, wystawy, pozyskanie do biblioteki książek oraz gier planszowych związanych z patronem, konkursy oraz spotkania z ciekawymi ludźmi;
            - Jarosławem Palickim- historykiem z IPN-u w Gorzowie Wlkp.;
            - majorem Aleksandrem Wojasem z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej;
            - Michałem Klisińskim -prezesem Towarzystwa Pamięci Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 Koło Gorzów Wlkp.;
            - Łukaszem Wierzbickim, autorem książki pt."Dziadek i niedźwiadek"


            Termin uroczystości związanych z nadaniem szkole imienia i sztandaru przewidzianyjest na 10 czerwca 2024r. o godz.17.00 w Teatrze im.Juliusz Osterwy w Gorzowie Wlkp. z udziałem zaproszonych gości, między innymi: Aileen Orr, szkockiej autorki książek o Niedźwiedziu Wojtku, założycielki Fundacji Wojtek Memorial Trust oraz
            Eweliny Łukaszek, Development Manager szkoły polskiej „Szkoły bez Granic im. Niedźwiedzia Wojtka” w Szkocji z oddziałami w Edynburgu i Livingstonu.

          • Sylwetka patrona Szkoły Podstawowej w Ulimiu

          • Szkoła nosząca imię Niedźwiedzia Wojtka zdecydowała się na takiego patrona, aby przekazać uczniom wartości, z którymi Niedźwiedź Wojtek się kojarzy, aby je promować i przypominać o niezwykłej historii, którą tworzył. Jest ona upamiętniona w wielu miejscach, w tym poprzez pomniki i książki, stając się częścią polskiego
            dziedzictwa kulturowego i wojskowego.

            Nasza szkoła, od wielu lat kształcąca młodzież w duchu szacunku dla historii i tradycji narodowych, chciałaby jeszcze bardziej zbliżyć się do wartości, które reprezentuje Niedźwiedź Wojtek oraz do świata wojskowej tradycji i historii. Wierzymy, że jego dziedzictwo doskonale odzwierciedla wartości, których pragniemy
            uczyć naszych uczniów: odwagi cywilnej, patriotyzmu oraz solidarności.

            Niedźwiedź Wojtek był niezwykłym członkiem Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej. Jego historia jest nie tylko niecodzienna, ale także wzruszająca. Poznając jego dzieje, opowiadamy o wolności, o szlakach nadziei, którą nieśli Polacy w Europie w czasie II wojny światowej.


            Wojtek został przygarnięty jako mały niedźwiedź przez polskich żołnierzy w Iranie w 1942 roku. Wychowany wśród żołnierzy 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2. Korpusie Polskim. Wędrował z armią generała Władysława Andersa przez Bliski Wschód, a następnie znalazł się we Włoszech, gdzie brał udział w walce o Monte Cassino, pomagał żołnierzom w noszeniu ciężkich skrzyń z amunicją artyleryjską. Uczestniczył w wyzwalaniu Ankony i Bolonii.

            Niedźwiedź z pociskiem w łapach stał się znakiem 22. Kompanii, który pojawił się na samochodach wojskowych, proporczykach i mundurach żołnierzy. Stał się również symbolem historii walk 2. Korpusu, z którą to jednostką przeszedł cały szlak bojowy: z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt do Włoch, a po demobilizacji do Wielkiej
            Brytanii. Wojtek stał się nie tylko maskotką, a ostatecznie oficjalnym żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych. Generał Władysław Anders mianował Wojtka kapralem, niedźwiedź miał swój numer służbowy i książeczkę wojskową. Po demobilizacji polskich oddziałów znalazł się w ZOO w Edynburgu, gdzie odwiedzali go przyjaciele z wojska i gdzie 15 listopada 1963 roku zakończył życie.

          • Rozstrzygnięcie konkursu na logo szkoły

          • W terminie od 04.01- 25.01.2024 r. przeprowadzono konkurs na logo Szkoły
            Podstawowej w Ulimiu skierowany do uczniów klas I-VIII. W zmaganiach na
            najlepszy graficzny symbol (logo) związany z przyszłym patronem szkoły,
            Niedźwiedziem Wojtkiem, wzięło udział 21.uczniów. Celem konkursu było danie
            uczniom możliwości realnego wpływu na kształt logo, symbolizującego naszą
            szkołę.

            Prace oceniane były zgodnie z następującymi kryteriami:
            - zgodnością projektu z danymi naszej szkoły,
            - oryginalnością autorskiego znaku,
            - łatwością zapamiętywania, czytelnością i funkcjonalnością projektu.

            Wśród zaproponowanych prac komisja w składzie:
            p.Magdalena Lura-przewodnicząca (nauczyciel, reprezentant Rady Pedagogicznej),
            p.Justyna Sierżant (sekretarz szkoły, reprezentant pracowników niepedagogicznych),
            p.Paweł Mroczkowski(reprezentant rodziców),
            Zofia Żurawska (uczennica kl.6, reprezentant Samorządu Uczniowskiego) wyróżniła pomysły Zuzanny i Hanny Wójciak z klasy III oraz wyłoniła autorkę zwycięskiego logo, jest nią Kaja Gumowska z klasy II.

            Serdecznie gratulujemy!

          • Dzień Pluszowego Misia

          • Każdego roku, 25 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Ta zabawka od prawie 120 lat towarzyszy dzieciom, ciesząc zarówno najmłodszych jak i tych troszkę starszych. Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez pluszowego misia. Uczniowie naszej szkoły również ochoczo włączyli się do obchodów tego uroczego święta.

            22 listopada wszyscy uczniowie wzięli udział w konkursach i zabawach zorganizowanych z tej okazji. Był konkurs na największego i najmniejszego miśka, Było układanie „misiowych” puzzli i pandy z kółek, rysowanie z zakrytymi oczami, jedzenie miodu, dmuchanie urodzinowych balonów i wiele innych zabaw. Między konkursami i zabawami dzieci zapoznały się z historią powstania zabawki oraz uczestniczyły w konkursie wiedzy na temat misiów, bohaterów znanych z bajek i filmów. Nie tylko konkursy były tego dnia doskonałą zabawą, najcudowniejsze było to, że dzieci licznie przyniosły swoje ukochane pluszaki i mogły się cały dzień do nich tulić.

            Więcej zdjęć znajdziecie na stronie 

            Jolanta Lachowicz

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa w Ulimiu
        • 95 728 76 67
        • Ulim, ul. Rubinowa 5 66-446 Deszczno Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych