Zwiastun projektu "O historii z gorzowskimi Sybirakami."
Film dostępny pod poniższym linkiem:
Zwiastun projektu "O historii z gorzowskimi Sybirakami."
Film dostępny pod poniższym linkiem:
Dzisiaj mieliśmy zaszczyt gościć Pana Mariusza Biniewskiego , Lubuskiego Kuratora Oświaty, który zwiedził naszą szkołę, rozmawiał z uczniami, nauczycielami i z Panią dyrektor Joanna Andrzejczak. Spotkanie dotyczyło podjętych i zaplanowanych działań edukacyjnych związanych z nadaniem imienia szkole. Jesteśmy dumni i pięknie dziękujemy za udzielenie szkole honorowego patronatu nad uroczystością, która odbędzie się 10 czerwca 2024 r.
Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice Uczestników Wielkiej Ligi Czytelników! Dziękujemy za udział w etapie szkolnym VII Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników. Każda przeczytana książka jest sukcesem dziecka i rodzica. Niezwykle ważny jest rozwój intelektualny i emocjonalny dzieci, a to można uzyskać czytając książki. Cieszymy się, że w tym roku konkurs Wielka Liga Czytelników zgromadził 20 Uczniów naszej szkoły z klas 4-8 ! Dziękujemy Wam za udział w konkursie promującym wspólne czytanie. Jesteśmy przekonani, że wspólne chwile spędzone na czytaniu, procentują w wielu aspektach rozwoju dziecka. Wszystkim Uczestnikom gratulujemy udziału w konkursie. Świętujcie udział w konkursie. Mieliście okazję uczestniczyć w projekcie, który właściwie zrealizowany, dostarczył Wam motywacji do wartościowego spędzania czasu wolnego. Podjęliście wyzwanie, zdobyliście cenne doświadczenie, a brak awansu do ostatniego etapu nie oznacza porażki. Czytajcie dalej, a będziecie zwycięzcami. W finale konkursu reprezentować naszą szkołę będą: kl.1-3 Mikołaj Mroczkowski i Gustaw Mroczkowski; kl.4-6 Lena Cieniak i Wiktor Pijanowski; kl.7-8 Zofia Frydrychewicz. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
Ogłaszamy wyniki 3. edycji ogólnopolskiego konkursu wolontariackiego „Moje środowisko”!
Miło nam poinformować, że wśród tegorocznych zwycięzców konkursu znalazła się nasza szkoła z projektem pt.„Zielona klasa-bądź naturalny”!Nad oceną wniosków pracowała kapituła konkursowa, w skład której weszli przedstawiciele Fundacji ING Dzieciom, ING Banku Śląskiego oraz ekspertciz Fundacji Grunt od Nowa.Szkoła Podstawowa w Ulimiu otrzyma 10 000 zł na modernizację terenu szkoły.Przy współpracy z wolontariuszami z ING nasi uczniowie zaprojektują bardziej ekologiczną przestrzeń szkolną, co przyczyni się do stwarzenia szansy na autentyczną edukację ekologiczną.Centralnym punktem tego projektu jest "zielona klasa" – otwarta przestrzeń z naturalnymi elementami, takimi jak ścieżki sensoryczne, a także miejsca do siedzenia wykonane z ekologicznych materiałów oraz nowe stojaki na rowery. Wokół zaplanowano różnorodne strefy: ogródek zielny i warzywny, obszar z dzikimi kwiatami promujący bioróżnorodność. Projekt ma na celu nie tylko naukę o przyrodzie, ale również promowanie zdrowego stylu życia i odpowiedzialności za środowisko. Realizacja już w przyszłym miesiącu!Gratulujemy!!!
Uczennice klasy 7 naszej szkoły laureatkami Gminnego Konkursu Recytatorskiego “Rzecz o dziedzictwie słowa” w oparciu o twórczość Stanisławy Plewińskiej, lokalnej twórczyni ludowej i poetki.
I miejsce Nikola Królak
II miejsce Pola Gorzkowska
III miejsce Alicja Walus
Gratulujemy!
Konkurs odbył się w @Gminna Biblioteka Publiczna w Deszcznie.
Krótka relacja z kilku godzin wspaniałych eksperymentów i doświadczeń z chemii i fizyki. Najlepsza nauka? Taka przez dotknięcie i poznanie tego, co w teorii może wydawać się nudne. Zobaczcie sami!
Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły - Julia Borek z klasy 8 - została zakwalifikowana do etapu wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z języka angielskiego organizowanego przez Lubuskiego Kuratora Oświaty. Opiekunem naukowym Julii jest pani Agnieszka Słobodzian. Bardzo się cieszymy i gratulujemy.
Lubicie wyzwania? Drodzy Rodzice i Uczniowie! Drodzy Nauczyciele i Przyjaciele naszej szkoły! Zapraszamy do dołączenia wraz z nami do wojewódzkiego happeningu "Przywitaj wiosnę w kolorowych skarpetkach”, realizowanego z okazji obchodzonego 21 marca każdego roku Międzynarodowego Dnia Osób z Zespołem Downa, których symbolem są dwie różne, kolorowe skarpetki. Razem z ponad 50 szkołami stwórzmy najdłuższy łańcuch kolorowych skarpetek.
Na czym to polega?
1. Do 21 marca każda klasa przygotowuje kolorowe skarpetki wg wzoru Organizatora (wzór do druku poniżej) - pomoc rodziców w domu mile widziana :D
2. W pierszym dniu wiosny - 21 marca połączymy wszystkie skarpetki w łańcuch i uwiecznimy to na zdjęciach i relacji dla Organizatora
3. Celami happeningu są propagowanie postawy szacunku i akceptacji wobec osób z Zespołem Downa, działania edukacyjne wśród lokalnej społeczności przez upowszechnianie wiedzy na temat funkcjonowania osób z Zespołem Downa, promocja działalności organizatorów, m.in. w zakresie otwartości na potrzeby osób z Zespołem Downa.
W ubiegłym roku udało się w Zielonej Górze pobić rekord Polski i świata na najdłuższy łańcuch kolorowych skarpetek – stworzono 1190 metrowy łańcuch, na którym zawisło 4760 kolorowych skarpetek. W tym roku akcja została rozszerzona na całe województwo i chętne szkoły będą bić rekord. Dołączamy do akcji i mamy nadzieję, że efekt będzie jeszcze bardziej imponujący.
Organizatorzy akcji: Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze, Katedra Patologii i Rehabilitacji Mowy Uniwersytetu Zielonogórskiego, Stowarzyszenie „Syndrom”, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Zielonej Górze oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Nowej Soli
Przepiękna historia, niespotykana dynamika podkreślona światłem, wspaniałe kostiumy i scenografia oraz mnóstwo emocji u młodych widzów. I… magia! Tego doświadczyliśmy dziś podczas spektaklu “Piękna i Bestia” w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Uczniowie byli żywo zainteresowani przedstawieniem. Do gustu przypadły im efekty specjalne a punkt kulminacyjny w postaci pocałunku Belli i Bestii przemienionego w księcia wywołał entuzjazm i długie brawa dla aktorów. Bezsprzecznie porwali naszych widzów do swego magicznego świata. I chociaż chyba każdy z obecnych znał wcześniej tę historię, to scenariusz spektaklu sprawił, że z każdą sceną czekaliśmy na dalszy rozwój wydarzeń. Jeśli jeszcze nie widzieliście tej sztuki - to bardzo polecamy zarówno dzieciom jak i dorosłym. Szczególne brawa należą się odtwórcom tytułowych ról, lecz także pozostali aktorzy wspaniale opowiedzieli nam tę piękną baśń. Szczegółów nie zdradzamy - musicie zobaczyć sami. Polecamy serdecznie.
W każdy poniedziałek uczniowie klas I – III wraz z rodzicami biorą aktywny udział w zajęciach ogólnorozwojowych metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Zakłada ona, że ruch jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka, która przejawia się w formie zabawy. Udział w zajęciach przynosi wiele korzyści nie tylko dzieciom. Uczy współdziałania z rodzicem, pozytywnego wykorzystania nagromadzonej energii, wykorzystania siły, koncentrowania się na wykonywanym zadaniu. Wyzwala wśród uczestników wiele radości, śmiechu. Jak widać oprócz dobrej zabawy to także wspólnie spędzony czas z dzieckiem!
Wspaniałą niespodziankę dla naszych pań przygotowała Rada Rodziców. Przewodnicząca p. Ilona Suchecka wraz z reprezentacją męskiej części szkoły od rana roznosili upominki. Dla tych młodszych kolorowe lizaki i cukierki a dla tych nieco starszych - kwiaty, torcik i inne słodkości. To był bardzo miły i słodki dzień. Dziękujemy!
Dzisiaj mieliśmy zaszczyt gościć panią Marię Dratwińską, z domu Januszko, która należy do Związek Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim. W ramach projektu edukacyjnego "O historii z gorzowskimi Sybirakami" uczniowie ze szkół: Szkoła Podstawowa w Ulimiu - Maja Reczulska uczennica klasy 8 oraz Szkoła Podstawowa W Ciecierzycach - Joachim Labak uczeń klasy 7, zadawali pytania związane z wywozem na Syberię.
Było to niezwykle interesujące i ciekawe spotkanie. Planujemy więcej takich wywiadów, a w najbliższym czasie ich publikację.
Tegoroczny egzamin ósmoklasisty rozpocznie się 14 maja, ale część uczniów pewnie już teraz zastanawia się nad wyborem szkoły ponadpodstawowej, a więc kierunkiem swojego dalszego kształcenia. Decyzja ta może mieć ogromny wpływ na przyszłość tych młodych ludzi, dlatego pomocną dłoń wyciągają w ich stronę doradcy zawodowi. W piątek 1 marca uczniowie klasy ósmej uczestniczyli w czterogodzinnych warsztatach z panią Justyną Krawiec doradcą zawodowym z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej. Mamy nadzieję, że spotkanie pomoże im w podjęciu decyzji w jakim kierunku chcieliby się kształcić a trafny wybór szkoły wpłynie na samopoczucie i chęć dalszej nauki.
W dniach 4-5.02.2024r. uczniowie naszej szkoły brali udział w etapie rejonowym Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej Konkursów Biblista Junior i Młody Biblista. Przedmiotem Konkursów był tekst Pisma świętego, wstępy i przypisy z V wydania Pisma Świętego Biblii Tysiąclecia. Dla "Biblisty Juniora" to Ewangelia wg św. Marka oraz Księgi Rut i Tobiasza dla "Młodego Biblisty". Naszą szkołę reprezentowali uczennice klasy 7: Alicja Walus, Kornelia Krekora i Nikola Królak oraz uczniowie klasy 4: Zuzanna Kaczura, Szymon Kwiatkowski i Miłosz Manikowski. Mimo że nie udało się awansować do finału, to uczniowie wykazali się dużą znajomością Pisma Świętego i prawidłowo odpowiedzieli na wiele pytań. Gratulujemy.
Już wkrótce patronem Szkoły Podstawowej w Ulimiu zostanie Niedźwiedź Wojtek - żołnierz walczący w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa.
W związku z zaplanowanymi działaniami nadania imienia szkole zapraszamy dzieci z przedszkoli oraz uczniów ze szkół gminnych do udziału w 1. edycji gminnego konkursu „Niedźwiedź Wojtek - Mój Przyjaciel”. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu pracy plastycznej lub napisaniu opowiadania, wiersza albo listu przedstawiającego epizod rozgrywający się na tle rzeczywistych wydarzeń historycznych, w którym bierze udział Niedźwiedź Wojtek.
Patronami honorowymi konkursu są:
a. Aileen Orr – autorka książki Niedźwiedź Wojtek. Niezwykły żołnierz Armii Andersa.
b. Wójt Gminy Deszczno.
c. Związek Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim.
d. Towarzystwo Pamięci Powstańców Wielkopolskich 1918-1919.
Uczestnikami konkursu mogą być dzieci i młodzież w wieku 4-14 lat. Prace oceniane będą według podziału na grupy wiekowe. Uczestnik może zgłosić jedną pracę.
Prace konkursowe wraz z załącznikami dostępnymi na stronie szkoły należy przesłać na adres spulim@vp.pl do 10 maja 2024 r. lub dostarczyć osobiście do sekretariatu Szkoły Podstawowej w Ulimiu.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 17 maja 2024 r. na stronie internetowej organizatora. Nagrody i dyplomy zostaną wręczone podczas uroczystości nadania imienia szkole 10 czerwca 2024 r. w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp.
Serdecznie zapraszamy do udziału.
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Żołnierzy Wyklętych określa się również „Żołnierzami Niezłomnymi” lub „żołnierzami drugiej konspiracji”.
Źródło: Ustawa z dnia 3 lutego 2011 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Dziś odwiedził nas bardzo interesujący gość - pan Łukasz Wierzbicki - autor książki “Dziadek i Niedźwiadek” opowiadającej o historii naszego przyszłego patrona. To piękna i ciepła opowieść o Misiu Wojtku, który jako pełnoprawny żołnierz służył w 22. kompanii zaopatrywania artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa.
Pan Łukasz opowiedział nam, skąd wziął się pomysł na napisanie książek dla dzieci oraz tej jednej szczególnej dla nas pozycji - książki o Niedźwiedziu Wojtku. Zdradził nam kilka ciekawostek i zaznajomił z zachowanymi materiałami z 22. kompanii. Zobaczyliśmy m.in. zdjęcia oraz relacje żołnierzy służących z Wojtkiem. To była dla dzieci wspaniała lekcja historii opowiedziana w bardzo przystępnej formie opowiastek i anegdot.
Prócz historii spotkanie niosło za sobą również wspaniałą lekcję tolerancji i przyjaźni. “Nie ważne kim jesteś - człowiekiem czy niedźwiedziem - liczy się współpraca, przyjaźń i czas spędzony razem. A to, że ktoś jest inny - tak wyszło, nie ma to znaczenia” - przekonywał słuchaczy pan Łukasz.
Sama książka jest warta przeczytania - nie tylko jako lektura szkolna czy świetna pozycja w dziecięcej biblioteczce. Dla nas, społeczności szkolnej, jest szczególnie wyjątkowa, ponieważ nasza szkoła jako pierwsza w Polsce otrzyma imię Niedźwiedzia Wojtka.
W spotkaniu uczestniczyli także członkowie Związku Sybiraków Oddziału Gorzów Wielkopolski - Ewa Rawa- prezes oraz Maria Dratwinska i Władysław Szlachciuk, a także Renata Ostrzeniewska z Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Koło Gorzów.
Na koniec spotkania podziękowaliśmy za miłą wizytę kwiatami i upominkiem-laurką przygotowanym przez uczniów. Uczniowie z kolei otrzymali zakładki do książek z podpisem autora i mogli zakupić książkę z dedykacją. Bardzo dziękujemy za spotkanie.
Dziś mieliśmy okazję poznać życie Samuela – głównego bohatera spektaklu pt. „Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie”. To historia poruszająca problemy współczesnej młodzieży, dotykająca trudnych tematów takich jak rozbita rodzina, alkoholizm, szkolne problemy, pierwsza miłość - pokazanych wprost, dosadnie, a przez to prawdziwie, choć za pomocą niedosłownego języka teatru.
Dzięki historii Sama i jego kolegów być może niejeden młody widz mógł zobaczyć, że nie tylko on przeżywa trudne chwile, a także dostrzec nadzieję na rozwiązanie problemów.
Nawet w ferie nie ma nudy w naszej szkole. Jest zdrowo, kolorowo, pysznie i ... aktywnie-kreatywnie Dzieci tworzą piękne prace plastyczne w tematyce zimowej i (a jakże) walentynkowej, a wspólne gotowanie rozwija zmysł smaku i kreatywność w kuchni. Pamiętajcie drodzy Rodzice wykorzystać nowe umiejętności Waszych pociech podczas weekendowego śniadania. Robienie tostów, zdrowych kolorowych kanapek, koktajli czy szaszłyków owocowych, a nawet pizzy, dzieci opanowały do perfekcji. Mamy też chwilę na trochę ruchu. Podsumowując - jest super!
Powered by aSc EduPage